Biz Kimiz

FamiCord, Polski Bank Komorek Macierzystych (PBKM) tarafından kurulan, uluslararası kapsamda hizmet veren kordon kanı bankaları grubudur. FamiCord Group, bünyesinde sakladığı kordon kanları değerlendirildiğinde Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise 5. büyük aile kordon kanı bankasıdır.

PBKM, büyüme stratejisini uluslararası genişleme politikası çerçevesinde belirlemiştir. Bu bağlamda Avrupa’daki kordon kanı bankaları ile görüşme süreci başlatmıştır. Bu görüşmeler Polonya dışındaki Avrupa ülkelerinde değerli yatırımlar ile sonuçlanmıştır. PBKM, 2006-2007 yıllarında Romanya’nın ikinci büyük kordon kanı bankası olan Biogenis’in ortaklarından biri olmuştur. İkinci uluslararası büyüme adımı ise 2007 yılında Letonya’da kurulan, Estonya pazarına hizmet veren Activison şirketi ile gerçekleştirilmiştir. Aynı yıl PBKM, İspanya gibi batı Avrupa pazarında da büyüme girişimlerine başlamıştır. Bu kapsamda Madrid’deki ViaCord’un hisselerini almış ve Barselona’da bulunan Sevibe şirketinin en güçlü hissedarı olmuştur. PBKM bir yıl sonra Macaristan’ın ikinci en büyük kordon kanı bankası olan KRIO Institute’u almıştır. Hırvatistan, Sırbistan, Makedonya, Moldovya ve Bosna Hersek’te servis ağ sağlayıcısı olarak ortak şirketlerle işbirliği yürütmektedir.

2009 yılında Milan’da bulunan İtalya pazarına hizmet veren FamiCord İtalya kurulmuştur. Uluslararası işbirliğinin bir parçası olarak Almanya’da (Leipzig) ve Amerika’da (New Jersey) özelleşmiş laboratuvarlarla anlaşma imzalanmıştır. Bu anlaşmalar gereği FamiCord gruba dahil farklı ülkelerdeki müşteriler bu laboratuvarların sunmuş olduğu hizmetlerden faydalanma imkanı elde etmişlerdir.

Şu anda saklanan kordon kanı miktarı değerlendirildiğinde, FamiCord Avrupa’nın en büyük ikinci kordon kanı bankasıdır. FamiCord, 2013 yılında Türkiye’nin ilk kurulan kordon kanı bankası olan, Ankara merkezli Yaşam Bankası’nı satın alarak büyüme ve genişleme faaliyetlerini sürdürmüştür. 2015 yılında ise İsviçre’de mezenkimal kök hücre ile tedavi çalışmaları yapılması amacı ile FamiCord AG ve Kök Hücre Tedavi Enstitüsü kurulmuştur.

FamiCord Group,

  • 355.000’den fazla kordon kanı ünitesi saklanmaktadır.
  • Kordon kanı kök hücreleri ile 30 nakil gerçekleştirilmiştir (17 Polonya, 4 Macaristan, 8 Türkiye ve 1 Ürdün).
  • 7 adet konusunda uzman laboratuvarı mevcuttur: Polonya (3), Macaristan, Romanya, İspanya ve Türkiye.
  • 1.000’in üzerinde mezenkimal kök hücre ile tedavi gerçekleştirilmiştir.
  • Avrupa’da 1.100 hastane ile bilimsel çalışmalar yürütülmektedir.

Hala aile kordon kanı bankalarının FamiCord markası altında birleştirilmesi için ulusal ve uluslararası müzakereler devam etmektedir. FamiCord, uluslararası itibarı yüksek bir banka yapısı kurarak, aile kordon kanı bankacılığının oldukça ciddi ve önemli bir kavram olduğunu ispatlamaktadır.