Kordon Kanı Nasıl Alınır?

Kordon kanı, doğumdan hemen sonra kesilen göbek bağının, göbek kordonu ve plasentada kalan kısımdan alınır. Göbek bağının kesilmesinin ardından kan hızlıca steril kan torbası içine toplanır. Kordon kanı alınma işlemi, oldukça basit ve güvenlidir.

Kan toplama işlemi, doğumun hemen ardından plasenta ve göbek kordonunda kalan kanın toplanma işlemidir, oldukça basit ve güvenlidir. Prosedür, göbek kordonunda bulunan damar içine özel bir kit içerisine mevcut olan bir iğne ile girmeyi (göbek bağının kesilmesini hemen takiben) ve doğumdan sonra bu alandaki kanı toplama işlemini içerir. Göbek kordon kanı basitçe toplanır ve hızlı bir prosedür izlenerek, anne veya yenidoğan bebeğe hiçbir tehlike oluşturmaz.

Doğum esnasında, çocuğunuzun kordon kanını toplamak büyük bir öneme sahiptir. Annenin veya çocuğun sağlığı doğum esnasında en önemli kriter olduğu için, kordon kanı toplanabilmesi konusunda en son kararı operasyonun seyrine göre doktorunuz vermektedir.

Kordon kanı toplama işlemi yalnızca kök hücreleri elde etmek için cerrahi müdahale içermeyen bir tekniktir. Bu yöntem ayrıca kemik iliği kök hücrelerinden veya periferik kan alma işleminin aksine çok daha basittir. Kemik iliğinden kaynak alınması durumunda, hematopoetik kök hücreleri toplama işlemini iliak bir kesi ile gerçekleştirilir (birkaç saatten uzun süre ile genel anestezi altında). Toplanan numune rutin olarak özel hücre ayırıcısı ile arıtılır.

Kordon kanı nasıl alınır:

Kordon Kanı Depolama İşlemi

Kök hücreler kordon kanı işlendikten sonra geriye kalan materyaldir. Bu hücreler özel taşıyıcı kaplara aktarılır. Bu taşıyıcı kaplar da özel tanklara yerleştirilir, burada ihtiyaç duyulana kadar kalırlar. Tüm bu prosedürün mutlak suretle geçerli tüm kalite standartlarını karşılaması gerekmektedir.

Göbek kordonundan alınan kök hücreler, kemik iliği ve periferik kan hücre kaynağından alınanlara benzer şekilde, kriyoprotektan ajanlarla sağaltıldıktan sonra (dimetil, sülfoksid ve etilen gikol), sıvı nitrojen buharı içerisinde (-196°C) uzun yıllar boyunca saklanabilir. Amerikan Hematoloji Topluluğu Başkanı ve kordon kanı kök hücre tedavilerinin en önemli isimlerinden olan Prof. Dr. H. Broxmeyer tarafından yapılan bir çalışma ile; kordon kanı kök hücrelerinin depolandıktan 24 yıl sonrasında bile kullanılabilirliği kanıtlanmıştır.

Günümüze kadar, dünya üzerinde bulunan özel ve halk kordon kanı bankalarında, 1 milyonun üzerinde göbek kordon kanı birimi depolanmış durumdadır.

FamiCord Group bünyesindeki laboratuvarlarda bulunan kordon kanları, ailenin aksi bir talebi olmadıkça kullanıma ihtiyaç duyulana kadar saklamaktadır.

Detaylı Bilgi İçin:

Bizi Arayın: 0850 302 80 20

Telefon numaranız üçüncü kişilerle paylaşılmayacak. Yalnızca bilgilendirme için sizi arayacağız.